Strona główna » Aktualności
Aktualności2021-07-05T19:17:01+02:00
  • Tablica i meska rozkazująca ręka

HiT zamiast WoS. Jakie zmiany w edukacji obywatelskiej proponuje Minister Edukacji i Nauki? – ekspertyza

13 stycznia, 2022|

Jeśli chodzi o edukację społeczną i kształcenie kompetencji obywatelskich, zastąpienie przedmiotu wiedza o społeczeństwie (WoS) przedmiotem historia i teraźniejszość (HiT) oznaczać może redukcję o nawet 85% dotychczas realizowanych treści w ramach WoS – pisze dr hab. Łukasz Zamęcki w ekspertyzie przygotowanej dla Fundacji Batorego. Ta reforma może bardzo istotnie wpłynąć na przygotowanie obywatelskie młodzieży. (więcej…)

  • Ludzie na tle tablicy szkolnej

Apel do parlamentarzystów o zatrzymanie prac nad “Lex Czarnek” i “Lex Wójcik”

6 grudnia, 2021|

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o prawie oświatowym, znany jako „lex Czarnek”, który trafi za chwilę pod obrady Sejmu to zamach na wolną, samorządną, otwartą i nowoczesną szkołę.  Zwracamy się do Was, Parlamentarzystek i Parlamentarzystów, o zablokowanie prac nad projektem i odrzucenie szkodliwych zmian w prawie. Przygotowane nowelizacje przekreślają nadzieję na  budowanie nowoczesnej szkoły XXI wieku, na którą zasługują nasze dzieci i nasza młodzież. 
(więcej…)

  • Grafika z tytułem webinaru

18 listopada webinar “Jak się samorządzić w edukacji”

17 listopada, 2021|

Samorządy dla Polski oraz koalicja organizacji społecznych SOS dla Edukacji zapraszają na webinarium “Jak się samorządzić w edukacji?” z udziałem prof. Dawida Sześciły w dniu 18 listopada o godz. 19.00. Moderatorką spotkania będzie Alicja Pacewicz (SOS dla Edukacji, Fundacja Szkoła z Klasą, CEO). (więcej…)

  • Szara grafika z budynkiem szkoły

Ludzie na granicy. Jak o tym rozmawiać i uczyć? Propozycje materiałów i linków dla nauczycielek i nauczycieli

19 października, 2021|

Kryzys humanitarny na naszej granicy 

Od kilku tygodni media donoszą o dramatycznej sytuacji humanitarnej na polsko-białoruskiej granicy. Kryzys, który co dzień rozgrywa się na naszych oczach, to wyzwanie dla nas wszystkich – także dzieci i młodych ludzi. Uczennice i uczniowie rozmawiają o tym ze sobą na przerwach i w sieci, czasem nawet poruszają temat na lekcjach i godzinach wychowawczych. I trudno się dziwić, bo im też trudno pozostać obojętnym wobec ludzkiego cierpienia, trudno też poradzić sobie z własną bezradnością w tej sytuacji. 

Przejdź do góry